Bezúhonnosť a spoľahlivosť osôb podľa zákona č. 473/2005 Z. z. o poskytovaní služieb v oblasti súkromnej bezpečnosti a o zmene a doplnení niektorých zákonov (zákon o súkromnej bezpečnosti) v znení neskorších predpisov.
Zákon č. 473/2005 Z. z. o poskytovaní služieb v oblasti súkromnej bezpečnosti a o zmene a doplnení niektorých zákonov (zákon o súkromnej bezpečnosti) v znení neskorších predpisov je základným právnym predpisom, ktorý upravuje podmienky podnikania v oblasti súkromnej bezpečnosti na Slovensku. Kľúčovými pojmami v tomto zákone sú bezúhonnosť a spoľahlivosť osôb, ktoré predstavujú nevyhnutné predpoklady pre výkon činnosti v tejto oblasti.
Bezúhonnosť
Bezúhonnosť znamená, že osoba nebola právoplatne odsúdená za úmyselné trestné činy, ktoré by mohli narušiť dôveryhodnosť jej pôsobenia v bezpečnostnej sfére. Zákon vymedzuje konkrétne skutkové podstaty trestných činov, pri ktorých odsúdenie automaticky znamená stratu bezúhonnosti – ide napríklad o násilné trestné činy, trestné činy proti majetku, verejnému poriadku, alebo trestné činy súvisiace so zneužívaním právomoci verejného činiteľa. Ale aj trestné činy spáchané z nedbanlivosti a osoba bola odsúdená k nepodmienečnému trestu odňatia slobody na viac ako 12 mesiacov.
Bezúhonnosť sa v minulosti preukazovala výpisom z registra trestov, nasledovalo posudzovanie prostredníctvom odpisu registra trestov a v súčasnosti zamestnanci preukazujú svoju bezúhonnosť a spoľahlivosť čestným vyhlásením, s úradným overením jeho podpisu. To, že osoba nespĺňa podmienku vyššie uvedené podmienky je povinná neodkladne písomne oznámiť zamestnávateľovi. Ak to nevykoná dopúšťa sa priestupku na úseku súkromnej bezpečnosti, za čo je spravidla postih finančný zo strany správneho orgánu, ako aj zákaz činnosti vykonávať akékoľvek činnosti podľa zákona o SBS.
Mohlo by sa zdať, že preukazovanie bezúhonnosti a spoľahlivosti spočíva iba na samotnej osobe, nie je to však tak a každé trestne stíhanie, resp. porušovanie pravidiel je evidované a vyhodnocované v reálnom čase Policajným zborom SR. Ak osoba stratí bezúhonnosť, nemôže ďalej vykonávať činnosti v oblasti súkromnej bezpečnosti – napríklad ako pracovník strážnej služby, resp. detektívnej služby a v neposlednom rade aj zodpovedné osoby, ktoré sú držiteľmi licencií na prevádzkovanie bezpečnostnej služby (konatelia, prokuristi, spoločníci.....)
Spoľahlivosť
Spoľahlivosť predstavuje širší pojem ako bezúhonnosť. Posudzuje sa nielen z hľadiska trestnej minulosti, (od vykonania trestu v prípade odsúdenia musia uplynúť minimálne 3 roky, a samozrejme musí byť trest zahladený v zmysle Trestného zákona) ale aj správania osoby v bežnom živote. Podľa zákona sa za nespoľahlivú osobu považuje napríklad ten, kto opakovane narúšal verejný poriadok, dopustil sa priestupku proti majetku, zneužíval návykové látky, udržiava styky s osobami podieľajúcimi sa na trestnej činnosti alebo vykonával činnosti v rozpore s pravidlami bezpečnostnej etiky.
Spoľahlivosť sa posudzuje správnym orgánom individuálne na základe dostupných informácií – okrem trestného registra (odpisu registra trestov) sa prihliada aj na priestupky, resp. iné skutočnosti, ktoré môžu vzbudiť pochybnosti o osobe. Ak sa preukáže nespoľahlivosť konkrétnej osobe, nemôže byť držiteľom preukazu odbornej spôsobilosti a správny orgán, ktorým je Krajské riaditeľstvo Policajného zboru alebo ministerstvo vnútra SR preukaz obligatórne odníma.
Význam v praxi
Bezúhonnosť a spoľahlivosť sú kľúčové najmä pri ochrane verejného záujmu a udržiavaní dôveryhodnosti bezpečnostného sektora. Ich dôsledné preverovanie znižuje riziko, že by sa do výkonu bezpečnostných činností dostali osoby, ktoré by mohli zneužiť svoje právomoci alebo ohroziť zdravie, majetok či životy občanov. Zákon tým zároveň prispieva k profesionalizácii súkromnej bezpečnosti na Slovensku.
________________________________________
Záver:
Zákon č. 473/2005 Z. z. jednoznačne stanovuje, že iba osoby, ktoré sú bezúhonné a spoľahlivé, môžu pôsobiť v oblasti súkromnej bezpečnosti. Tieto podmienky nie sú formálne, ale predstavujú základnú záruku integrity a kvality bezpečnostných služieb v Slovenskej republike, čoho garantom je aj spoločnosť D.I.SEVEN, a.s., ktorá striktne dodržiava tieto prísne pravidlá aj nad rámec vyššie uvedeného zákona, s cieľom udržania si dôvery klientov.